Адаптація до дитячого садка

В житті дитини настає період, коли їй доведеться відвідувати дитячий садок. У період адаптації у дитини відбувається зміна динамічних стереотипів - раніше сформованих звичок та устрою життя. Додайте до цього й так звану імунну та фізіологічну зміну, подолання психологічних перешкод. Тому малюк переживає стрес, прояви якого різноманітні - відмова від їжі, сну, спілкування з оточуючими, занурення у себе, плач, хвороби. Для того щоб адаптація до дитячого садка проходила легше, слід підготувати малюка до того, що незабаром у його житті настануть зміни.

Середній строк адаптації - 7-10 днів в ясельному віці; з 3 років - 2-3 тижні; 5-6 років -1 місяць. Виникнення у дитини стійкого "адаптаційного синдрому" свідчить про її неготовність до виходу із сім'ї.

Запам'ятайте кілька правил, яких Ви повинні по можливості дотримуватися для прискорення періоду адаптації:

1. У перші декілька тижнів не залишайте малюка в дошкільному колективі на цілий день, якомога раніше забирайте малюка додому (до прогулянки, до обіду, до сну, відразу після сну).

2. Створіть спокійний, безконфліктний клімат для дитини в сім'ї.

3. Створіть вдома, по можливості, той самий режим, який існує в дитячому саду. Режим дня групи є в куточку батьків, або запитайте у вихователів.

4. Набагато скоротіть перегляд телевізійних передач.

5. Якомога раніше повідомте лікаря і вихователя про особистісні особливості малюка.

6. Не обговорюйте у присутності дитини вихователів, бо педагог втратить авторитет в очах дитини. Крім того знайте, все що Ви говорите або робите вдома при дитині, може стати надбанням громадськості.  Адже Ваш малюк поспішає поділитися з вихователем і одногрупниками всім, що дізнався і побачив нового.

8. Щовечора цікавтеся у дитини про те, як пройшов день, що сталося нового і цікавого.

9. Говоріть дитині, що вона вже доросла.

10. Давайте дитині із собою улюблені іграшки (але будьте готові до того, що вони можуть забруднитися або зламатися).

11. Підтримуйте самостійність дитини вдома.

12. Придумайте ритуал «прощання» перед відвіданням садка.

13. Зустрічайте дитину з посмішкою.

14. Розповідайте дитині якомога більше доброго про садок, поділіться своїм досвідом.

15. Навчіть дитину навичкам самообслуговування (складання іграшок, одягання, прийом їжі тощо)

16. Якщо період адаптації у вашої дитини затягнувся на дуже тривалий час, зверніться до психолога дитячого садка. Психолог проведе з вашою дитиною корекційну роботу (тренінг, який складається з декілька цікавих ігор) спрямовану на прискорення періоду адаптації до умов дитячого садка.

Чого не потрібно робити:

- негативно відгукуватись про спеціалістів закладу,

- наказувати вдома дитину за капризи в садку,

- виявляти тривогу, неспокій, плакати з приводу важкого звикання малюка,

- забороняти контакти з іншими дітьми,

- залякувати дитину дитячим садком.